Pá, 30/10/2015 - 20:00

NOISE ZONE IX: ASTRO (jpn) // OPENING PERFORMANCE ORCHESTRA & MAGADAN

koncert

 

NOISE ZONE je otevřený projekt mapující hlukovou scénu, jehož cílem je představení různých způsobů i výsledků práce se zvukovým materiálem. Na devátém pokračování projektu Noise Zone přijalo pozvání japonské duo ASTRO (Hiroši Hasegawa a Rohco). Dále se zúčastní Opening Performance Orchestra ve spojení s duem MAGADAN, organizátorem akce je Arkham Productions.

 

ASTRO je japonské noisové duo, za nímž stojí performer Hiroši Hasegawa a jeho partnerka Rohco. Hiroši Hasegawa byl v roce 1990 zakládajícím členem formace C.C.C.C., jež se ve složení Majuko Hino, Ryjuči Nagakubo, Fumijo Kosakaj a Hiroši Hasegawa stala legendou japonské hlukové scény. Po celou dobu své existence náleželi C.C.C.C. spolu s Incapacitants, Merzbow, Hijokaidan a Masonnou k nejradikálnější odnoži noise music (tzv. japanoise). Od roku 1993 pokračoval Hasegawa v sólové tvorbě, v níž se prolíná řada stylů od experimentální elektronické hudby až po psychedelicky zabarvenou noise music. V posledních třech letech vystupuje Hiroši Hasegawa sólově pod svým vlastním jménem a pod názvem ASTRO se skrývá výše jmenované duo Hirošiho Hasegawy a Rohco. Pro tvorbu Hirošiho Hasegawy je charakteristická častá spolupráce s jinými umělci, např. Bad Sector, Cornucopia, Suzuki Junzo, Richard Ramirez, Family Battle Snake, Jazkamer, Hair Stylistics, Torturing Nurse, Masonna a v posledních třech letech rovněž s českým souborem Opening Performance Orchestra. Živá vystoupení pojímá Hiroši Hasegawa – ať již sám, nebo se svojí partnerkou – jako iniciační obřad, během něhož dochází ke strhující elektronické bouři průzračně čisté i k nepoznání modulované masy zvuků.

 

OPENING PERFORMANCE ORCHESTRA & MAGADAN

Opening Performance Orchestra je sedmičlenný soubor věnující se vlastní hudební tvorbě, jakož i reinterpretaci děl myšlenkově spřízněných autorů. Hlásí se k výbojům hudební avantgardy 20. století i japonské noise music a jeho tvorba je založena na myšlence tzv. fraction music. Magadan je dvoučlenný projekt zaměřený na žánry power electronics a extrémní industriální hudby, který vznikl v roce 2012. Těžiště své tvorby řadí zejména do stylu klasické power electronics, kdy se snaží dosáhnout intenzivního emočního i zvukového prožitku pomocí elektronických nástrojů, syntetizátorů, zkresleného lidského hlasu a zvukových smyček s historickým i aktuálním obsahem.

Obě formace se letos v létě spojily ve skladbě Zvednuté stéblo z Východu, která vznikla speciálně pro Japan Fest 2015 v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Opening Performance Orchestra a Magadan v ní reinterpretovali hudební materiál Hiroši Hasegawy, který byly podroben elektronické dekompozici a spojen s autentickými zvukovými sekvencemi a živým vokálem. Zkrácená a přepracovaná verze této skladby zazní při říjnovém NOISE ZONE IX v přímé konfrontaci s aktuální tvorbou Hirošiho Hasegawy.

Vstup 120 Kč.

NOISE ZONE IX: ASTRO (jpn) // OPENING PERFORMANCE ORCHESTRA & MAGADAN NOISE ZONE IX: ASTRO (jpn) // OPENING PERFORMANCE ORCHESTRA & MAGADAN café V lese < zpět